2 Neki pojav najboljše definiramo, če pojasnimo, kako je in kdaj nastal. Kako in kdaj je nastalo vesolje, življenje, itd.
3 Antične starogrške olimpijske igre so bile vsako četrto leto v mestu Olimpiji na čast bogu Zevsu na Olimpu (gr. Olympos, ime gore v stari Grčiji). Vključevale so različne športne igre (tek, rokoborbo, metanje diska, kopja …). Doba štirih let šteje po olimpijskih igrah, ki so bile vsako četrto leto (olimpijad je enota časa v zgodovinski kronologiji), prvič 776 pr.n.št. in so se nadaljevale do leta 394 n. št., ko jih je rimski cesar Teodozij prepovedal ob uvedbi krščanstva kot državne religije. Med igrami je bilo uzakonjeno olimpijsko premirje, ko so bile vojne začasno ustavljene, da bi športniki in gledalci varno potovali na igre (nota bene, pazi). Prve moderne olimpijske igre so bile l. 1896 v Atenah.
4 January 21, 2025 on his first day as the 47th President of the United States, Donald Trump signed an executive order curbing multiple immigration laws, including birthright citizenship that provides automatic American citizenship to anyone born in the country, which stands contrary to the 14th amendment of the US Constitution.
The executive order signed by Trump states that a child born in the country will only be granted US citizenship if at least one parent is a US citizen, a green card holder or a member of the US military.
Within hours of Trump signing the order, he was sued by immigrant and civil rights advocates, including the American Civil Liberties Union.
The birthright citizenship in the US is a legal principle under which citizenship is automatically granted to individuals upon birth.
The US Constitution’s Fourteenth Amendment guarantees birthright citizenship, stating that “all persons born or naturalized in the United States, and subject to the jurisdiction thereof, are citizens of the United States and of the state wherein they reside.”
The 14th Amendment was brought in after the Civil War in 1868, essentially meant to ensure that America-born children of formerly enslaved people got American citizenship.
Trump’s executive order goes on to explain his interpretation of the Constitutional provision. “The privilege of United States citizenship is a priceless and profound gift. The Fourteenth Amendment states: “All persons born or naturalized in the United States, and subject to the jurisdiction thereof, are citizens of the United States and of the State wherein they reside.”……..But the Fourteenth Amendment has never been interpreted to extend citizenship universally to everyone born within the United States.”
8 Alienacija lat.alienatio iz alienus tuj, odtujitev, filozofski in sociološki pojem, ki izraža pojav, da določeni družbeni ali ideološki odnosi, napr. v kapitalizmu, delujejo kot tuja sila, ki človeka obvladuje, namesto da bi jo le-ta sam obvladoval; dezalienacija , dez, iz fr. des, lat. dis- raz-, od-, ne-, predpona, v zloženkah izraža največkrat negacijo osnovnega pojma.
Po Marxu se odtujenost (alienacija) čoveka pojavi kot temeljno zlo kapitalistične družbe. Odtujenost pomeni, da v danih okoliščinah potek življenja ne ustreza človekovem bistvu. Odvzeto mu je nekaj, kar je že imel ali pa ni pridobil tisto, kar mu je dano kot možnost. V idealni družbi naj bi bila uresničena njegova neomejena dejavnost. V kapitalizmu gre za popredmetitev (reifikacija), odtujitev. Razmerja med ljudmi in sredstvi za dosego ciljev so osamosvojena in so postala človeku objektivno dana, so mu vsiljena brez njegove privolitve. Predvsem se to kaže v predmetu dela. V namišljenem primeru ustvarjamo, da bi zadostili našim potrebam, vendar se je to spremenilo v nekaj drugega. Proizvodi so postali sami sebi namen. Mi ne kupujemo izdelke, da jih bi koristili, ampak da pokažemo svoj status (imajo odtujen pomen). Izdelki dobijo fetiški pomen (fetišizem blaga). Pogoj za odpravitev odtujenosti j e vzpostavitev skupnosti, v kateri so družbena razmerja prosojna in kjer ni institucij, ki terjajo človeka, da se vede živalsko. Marxova konceptualizacija dezalienacije je v odgovarjajočem viru za učenje dijakov Gradivo: Marx, Karl | Dijaški.net (dijaski.net) okarakterizirana kot komunistično »somnambulno, mesečno« romantično spominjanje na »zlato dobo« človeštva, ko odtujenosti ni bilo.
9 Zlajnana fraza bivšeg (in mogoče tudi noveg) predsednika ZDA je bila “My country first, yours second!” Pomen besede zlajnan, slabšalno nezanimiv zaradi ponavljanja! (Slovar slo jezika)
10 Proletariat ne uporablja države v interesu svobode, temveč zato, da obdrži svoje nasprotnike v podrejenem položaju, in takoj ko postane mogoče govoriti o svobodi (in svoboda govora postane mogoča, dodal avt. tmš), država kot taka preneha obstajati. Friedrich Engels Quotes (Author of Socialism) (goodreads.com).
11 Arnold J. Toynbee (1889.- 1975.), angleški zgodovinar, čigar delo A Study of History (1934.–1961.), sestavljeno iz 12 zvezkov, predstavlja filozofijo zgodovine, ki temelji na analizi cikličnega razvoja in zatona civilizacij.
12 Protekcija, nlat.protectio, iz protegere zakriti, varovati
13 Laissez-faire je vrsta gospodarskega sistema, v katerem so transakcije med zasebnimi skupinami ljudi brez kakršne koli oblike ekonomskega intervencionizma (kot so subvencije in predpisi).
Izvor izraza «laissez-faire« ("naj bo storjeno"), ang. let (people) do (as they choose, slo. naj (ljudje) naredijo (kot se odločijo) je negotov. Po eni verziji izhaja iz odgovora, ki ga je Jean-Baptiste Colbert, generalni nadzornik financ pod francoskim kraljem Ludvikom XIV., prejel, ko je vprašal industrialce, kaj lahko vlada stori, da pomaga podjetjem: »Pustite nas same!” Politika laissez-faire (politika nevmešavanja) je dobila močno podporo v klasični ekonomiji pod vplivom »An Inquiry into the Nature and Causes of the Wealth of Nations« (Preiskava narave in vzrokov bogastva narodov) škotskega filozofa in ekonomista Adama Smitha (1776).
14 Neoklasična umetnost je razširjeno in vplivno gibanje v slikarstvu in drugih vizualnih umetnostih, ki se je začelo v 1760, doseglo vrhunec v 1780.-90. ter trajalo do 1840.-50. letih.
15Sturm und Drang, (Vihar in stres) je nemško literarno gibanje poznega 18. stoletja, ki je povzdigovalo naravo, občutke in človeški individualizem ter si prizadevalo zrušiti razsvetljenski kult racionalizma. Kot vidna člana gibanja sta začela svojo kariero Goethe in Schiller.
16 Anthropocen, gr. Anthropos človek, kainos nov, v geološki zgodovini Zemlje: nova doba človeka
17 Holocen, gr. holos ves, v celoti, kainos nov, v geološki zgodovini Zemlje: drugi, mlajši oddelek in plast kvartarja (lat. quartus četrti, ker je nastal v kenozoiku, v četrtem veku Zemlje, mlajša plast in doba kenozoika v geološki zgodovini zemlje s prvimi sledovi človeka
18 Sv. Avguštin pravi: »In brez pravice, kaj so potem države kot velika razbojniška drhal?«;
»Nepravičnih človeških predpisov ne smemo imenovati ali imeti za pravne predpise, saj tudi vladarji zemeljskih držav dopuščajo kot zakon le tisto, kar izvira iz vira pravičnosti.« Sv. Augustin Citati i izreke – Sv. Augustin.
»Vsaka politika se mora prikloniti morali in le tako lahko upa, da bo dosegla, čeprav počasi, stopnjo, ko bo lahko zasijala s trajnim sijajem.« Imanuel Kant
19 Za Clausewitza »vojna ni zgolj politično dejanje, temveč pravi politični instrument, nadaljevanje političnega odnosa, izvajanje istega z drugimi sredstvi.«. »Vojna je preizkušnja moralnih in fizičnih sil s pomočjo slednjih. V zadnji analizi je vsa vojaška akcija usmerjena v moralno, ne v fizično moč ... Moralni dejavniki so torej glavni dejavniki v vojni.« (Carl von Clausewitz, 1874) Sv. Avguštin iz Thagaste, (354.-430.), cerkveni oče, učitelj pravi :»Vojne imajo za cilj mir.«
20 Sokrat (470.-399. pr.n.št.), grški staroveški filozof je vzorec, zgled () filozofa, ki išče resnico in si prizadeva, da resnica postane del njegovega življenja, s katerim upravlja z neomajno trdnostjo, s sprejemanjem smrtne kazni vred! (Šercar, 2019)
Camus (1964) piše v zvezkih: »Da bi misel spremenila svet, mora najprej spremeniti življenje tistega, ki jo izgovarja. Da spremeni z lastnim zgledom.«
21 Tedaj mu je Jezus rekel: »Spravi meč na njegovo mesto, kajti vsi, ki primejo za meč, bodo z mečem pokončani. (Mt 26, 52).
22 »Revolucija žre svoje otroke« je izraz, ki opisuje situacijo, v kateri se revolucionarji, ki so se borili za spremembe in oblast, napadajo in uničujejo drug drugega. Izvorno je izraz demagoški in služi kot opravičilo za obračunavanje med vidnimi revolucionarji. Danes se uporablja v vsaki situaciji, ko se včerajšnje zasluge nekoga hitro pozabijo. "revolucija jede svoju decu" — značenje izraza (vukajlija.com)
En primer, ki ponazarja to temo, je usoda tudi markiza de Condorceta!
23 Teorem naj bi veljal tudi za internet
24 Pomen besede »obtočno sredstvo« je menjalno sredstvo (kot kovanci, bankovci ali državne obveznice), ki prehaja iz rok v roke brez indosamenta (prenosne izjave na menici).
25 Prokurator nem. prokurist iz lat procurator, poslovni pooblaščenec do predstavljanja in zastopanja družbe navzven z neomejenimi pooblastili razen glede odtujitve in obremenjevanja nepremičnin.
26 Del o Danielu Friedrichu Listu je bil objavljen letos tudi v reviji Locutio, št. 134 pod naslovom “Friedrich List in Donald Trump: “Homage” Danielu Friedrichu Listu”. Za ta naslov sem se odločil, da namignem na vsebinsko miselno povezanost nacionalne ekonomske teorije Friedricha Lista iz leta 1840 in tekoče ekonomske politike g. Donalda Trumpa, sedanjega predsednika ZDA, saj ne verjamem, da slednji ni bral svojega velikega predhodnika, in sicer s popolnim spoštovanjem, razumevanjem in strinjanjem.
27 Zollverein je bila koalicija nemških držav, ustanovljena za upravljanje tarif in gospodarskih politik na svojem ozemlju od leta 1834 do 1919. Ustanovila jo je Prusija za zmanjšanje trgovskih ovir.
28 Na potovanju po Tirolski leta 1846 je v Kufsteinu naredil samomor s sedempalčno potovalno pištolo.
29 Friedrich Meinecke (1862, - 1954,) je bil vodilni nemški zgodovinar prve polovice 20. stoletja in skupaj s svojim učiteljem Wilhelmom Diltheyjem eden od utemeljiteljev moderne intelektualne historiografije. Friedrich Meinecke | Nemški zgodovinar | Britannica
30 Geslo si je izmislil Maximilien François Marie Isidore de Robespierre, vodja francoske revolucije julija 1790, v govoru, v katerem opisuje vojake-meščane, ki hitijo drug drugemu v objem in oznanjajo svobodo, enakost in bratstvo (liberté, égalité, fraternité).
31 Pravijo, da je trpeči Jan Hus (1369.-1415.), predhodnik protestantizma na Češkem, pred smrtjo na grmadi, ko je videl neko starko, kako prihaja k grmadi, na kateri ga bodo sežgali, in meče nanjo nekaj suhih vejic, da poveča ogenj, vzkliknil »O sveta preprostost!«
32 Hvala Stanko! Tvrtko
33 Presnova (metabolizem) se deli na anabolizem, tj. biosintezo (ustvarjanje) kompleksnih organskih molekul, in katabolizem, ki je obratni proces anabolizma, to je ločitev kompleksnih organskih spojin na enostavnejše spojine. Celotni biokemični procesi v organizmu se imenujejo metabolizem. Brez presnove živi organizmi ne bi mogli obstajati.
34 Na konferenci sva sodelovala z kolego Perom Šobotom s prispevkom »Demografija in bibliografija«. (Šercar in Šobot, 2023)
35 Thomas Piketty, francoski economist in strokovnjak za neenakost premoženja (wealth inequality expert, Encyclopedia Britannica), avtor uspešnice “ Kapital v 21. stoletju”, nerad uporablja izraz »ekonomska znanost« in ima raje naziv “politična ekonomija”. Ekonomija je subdisciplina družbenih znanosti skupaj z zgodovino, sociologijo, antropologijo in politologijo. Morda je izraz politična ekonomija staromoden, toda z vidika političnega, normativnega in moralnega namena bolj loči ekonomijo od drugih družbenih znanosti. (Delo, Sobotna priloga, 2014)
Mimogrede, Piketty spregleda, da je Marxov Kapital izrecno »kritika politične ekonomije«. Po »uglajenem« in politično bolj »taktičnem« Pikettyju je davek na kapital manj nasilen toda zelo učinkovit odgovor na večni problem zasebnega kapitala in njegovega donosa. (Piketty, 2014, 532) Za razliko, prisluhnimo Marxovemu izreku o davkih: »Kapitalizem je mogoče ubiti le z enim načinom. Z davki, davki in več davki.« https://sl.thpanorama.com/articles/otras-frases/las-100-mejores-frases-de-karl-marx.html
36 Gre za prostorski model. Levica vztraja na »utopističnim cilljem« in spremembam društvene ureditve in je bolj statična; desnica, ki je večinoma za status quo, ima več prostora na levo-desnem kontinuumu.