23. februar 2011 - Literarni večer »Svet in jaz v zrcalu« Vladislava Stresa - V sredo, 23. februarja 2011, je bil ob 18. uri v prostorih Društva slovenskih pisateljev, Tomšičeva 12 v Ljubljani.literarni večer Vladislava Stresa »Svet in jaz v zrcalu«. Nastopil je z novo izdajo pesniške zbirke Zrcalo, ki je pred kratkim kot elektronska knjiga izšla pri Mariborski literarni družbi govoril pa je tudi o svojem delu z varovanci organizacije Šent, v katerem so nastale knjige Tudi pesem je lahko napitek za (na) zdravje (knjiga vsebuje tudi opise literarnih terapij na Slovenskem združenju za duševno zdravje - ŠENT), Poezije, Pre(rojevan)ja in Darovanja in ki so lahko vodniki za literarno terapijo
17. februar 2011 - Zmaga Metke Lampret na proznem mnogoboju Fabula v Mariboru - Ob 18.00 je bil v Mariboru v prostorih multimedijskega centra Kible prozni mnogoboj, ki poteka v okviru festivala Fabula 2011. Zmagala je članica Mariborske literarne družbe Metka Lampret in se bo tako udeležila zaključnega tekmovanja 13. marca 2011 v Kavarni SEM v Ljubljani. Metki seveda čestitamo.
16. februar 2011 - Izid pesniške antologije Kaleidoszkóp (Kalejdoskop) v madžarščini - Madžarski prevajalec István Dabi je objavil svetovno pesniško antologijo v petih delih Kaleidoszkóp, kjer je zastopanih 106 jezikov in med drugim tudi slovenščina. Objavljena je le kot elektronska knjiga. Iz Slovenije so v njej zastopani:
Ciril Bergles (1934): A magányos idő (Osamljeni čas)
Tone Dodlek (1943): Ritmus (Ritem), A pont, e pötty (fika),
Közvetítő (Mešetar),
A világ köldöke (Popek sveta),
Mohó száj (Lačna usta),
Micsoda idők (Kakšni časi),
Pikkelek rátok (Na piki vas imam),
(Az egyes hang nélkül...) (Vsak srček ima svoj smrček),
Nagy szemek (velike oči),
Kiszámoló (Izštevanka),
Rejtőzködő (Skrivač),
A főnök (glavni),
Órarend (Urnik),
Ha (Če),
Divatbáb (Gizdalinka),
A kiskalap (Klobouček),
Csavargó (Potepin),
Hasonmás (Dvojnik),
Őszi este (Jesenski večer),
Hosszú árnyak a láthatáron (dolge sence na obzorju),
Remegés (trepet),
Mi van közel (Kaj je blizu),
Esős reggel (Deževno jutro),
A gondolat (Misel)
Andrej Lutman:
Egyenesen (Pokončno)
Edelman Jurinčič (1952):
A rossz ölében (V naročje zla)
Erika Vouk (1941):
Mezítláb lépek a reggeleidbe (Bosa stopam v tvoja jutra),
A felelősség ünnepe (praznik odgovornosti),
A hegyen (na gori)
Franjo Frančič (1958):
Csere (Zamenjava),
Találkozás (Srečanje)
Alojz Ihan (1951):
A szerető (Ljubimec),
A hajótörött (Brodolomec)
Ivan Dobnik:
XVII,
XXII
Metka Cotič (1957):
Feneketlen serleg (Kelih brez dna),
Jó nekem itt... (Lepo mi je tu...)
Marjan Pungartnik (1948):
A kék teáskanna (Modra čajnica)
Tomaž Šalamun (1941):
(Fényképek könyve...) (Knjiga fotografij),
(Egy pillanat alatt...) (V hiopu me oblije),
(Kis patak...) (Potoček),
Isten (Bog),
I. Prológus (Prolog I),
Költészet (Poezija),
Június hatodika (Šesti junij)
Aleš Šteger (1973):
Kő hangár (hangar kamen)
Vanja Strle (1960):
Minden pillanatban (V vsakem trenutku), A szíved (Tvoje srce) , Levél (Pismo) , A távolban (Daleč) , Oedipusz, a kertész (Vrtnar Oidip),
Szétszakított (Raztrgana),
Amikor eljött (Ko je prišel),
Széttárt lábakkal (Z daljnimi koraki),
Ma éjjel (Nocoj),
Út (Pot),
Eksztázis (Ekstaza),
A szobám (Moja soba),
Te (Ti)
Ivo Svetina (1948):
(Vak nem vagyok, kagyló, mi bezárult...) (Slep nisem školjka, ki se je zaprla),
(Magamba nézek, amint mosakszom...) (Vase zrem, ko se umivam)
Tone Kuntner (1943):
Elkényeztetett állat vagy (Ti si razvajena žival),
Tudom, hogy szeretlek (Vem, da te ljubim),
Még mindig (Še zmeraj),
Soha (Nikoli)
15. februar 2011 - Otvoritev letne razstave članic in članov DLUM - V galeriji Dom hrvatskih likovnih umjetnika na Trgu žrtava fašizma v Zagrebu so pod generalnim pokroviteljstvom predsednice hrvaške vlade Jadranke Kosor ob 19. uri ob 90-letnici delovanja drugega najstarejšega slovenskega likovnega društva, ob prisotnosti hrvaškega ministra za kulturo mag. Jasena Mesića, mariborskega župana Franca Kanglerja in drugih oseb iz kulturnega in političnega življenja v Zagrebu odprli razstavo članic in članov Društva likovnih umetnikov Mariboru pod naslovom »Slike ne poznajo meja«. Za odprtje te razstave je posebej zaslužna prizadevna Milka Knežević, Hrvatsko slovensko društva prijateljstva Općine Bednja, ki je vodila otvoritev razstave, govorili pa so Petar Barišić in dr. Zdenka Weber z ministrstva za zunanje zadeve in evropske integracije Republike Hrvaške, Urška Potočnik, ki je zastopala veleposlanika Slovenije v Zagrebu Vojka Voljka, Franc Kangler, dr. Božo Dimnik, častni konzul Republike Hrvaške v Sloveniji, Veljko Mihalić, predstavnik pokrovitelja, mesta Zagreba, Marjan Pungartnik, soorganizator razstave, Josip Zanki, predsednik Društva likovnih umetnikov Hrvaške, Peter Vernik, predsednik Društva likovnih umetnikov Maribor, ki je županstvu Zagreba in ministrstvu za kulturo Republike Hrvaške podelil sliki, razstavo pa je odprl hrvaški minister za kulturo mag. Jasen Mesić, ki je zastopal generalno pokroviteljico razstave.
11. februar 2011 - Srečanje s prijatelji - Na turistični kmetiji na Legnu je bilo ob 18. uri tradicionalno 9. Srečanje s prijatelji, literarni večer, ki ga organizirajo tamkajšnja vaška skupnost in Turistično društvo Legen skupaj z Marjanom Pungartnikom. Udeležence je pozdravil najprej z lajno Peter Rudl, nato pa je Marjan Pungartnik prebral nekaj odlomkov iz proznih besedil. Sledila je predstavitev domačih avtorjev Bože Božene Lesjak, ki je s hčerko prebrala nekaj misli in pesmi, Ivanke Kotnik, Ivana Rusa, ob koncu pa je spregovoril še gost Tone Dodlek. V programu so sodelovali tudi domači glasbeniki na kitari mladi Martin Javornik in že tradicionalni gost Andrej Javornik. Večer je vodila Helena Rotovnik, ki je na koncu povabila k besedi prisotne in so se oglasili Albert Konečnik, predsednik vaške skupnosti, mestni svetnik Edi Turičnik, Anka Peretin in drugi.
8. februarja 2011 - Prešernovanje - Ob 19. uri se je v prostorih Literarne hiše Maribor začelo Prešernovanje, tradicionalno srečanje z recitiranjem Prešernovih pesmi in tudi lastnih besedil. Na začetku je Marjan Pungartnik pojasnil pravila srečanja: udeleženci lahko izrabijo 4 minute časa, lahko nastopijo tudi samo z lastnim tekstom. Recitiranje je ocenjevala žirija v sestavi mag. Franci Pivec in Janez Karlin. Nastopili so: Majda Senica Vujanovič, Ljudmila Konradi, Zdravko Kokanović Koki, Antonija Senica, Jana Krajnc Hartman, Mira Uršič, Štefka Lang, Magda Šulek, Ana Šmarčan, Majda Strnad, Zdenka Opič Detiček, Janez Premk, Kristina Berlič, dr. Marija Švajncer, Erik Kos in Slavko Rečnik, Danijela Žula, dr. Francka Premk, Mojca Zupančič, Jože Kos Sine, Danijela Premzl, Jan Šmarčan in Marko Leljak. Posebno presenečenje je bil nastop dr. Francke Premk, ki je prebrala hebrejski prevod kitice iz Zdravljice, ki je slovenska himna, in potem povratni prevod v zborno in biblično slovenščino. Na koncu je žirija najboljši recitacijski nastop prisodila Mojci Zupančič in jo nagradila z romanjem v Prešernovo hišo v Vrbi na Gorenjskem. Vsak nastopajoči je prejel tudi knjigo.
7. februar 2011 - Podelitev nagrad Mladike - Na Prešernovi proslavi Slovenske prosvete in Društva slovenskih izobražencev v Peterlinovi dvorani, Donizettijeva ulica 3, Trst je bila ob 19.30 podelitev nagrad literarnega natečaja revije Mladika izTrsta. Za prozo je prvo nagrado prejela naša članica Mira Ribič Turičnik za kratko zgodbo Vse Vasilijeve zime in je po nagrado tudi prišla. Drugo nagrado je prejela dr. Marija Švajncer, zmagovalka natečaja za poezijo leta 2010, ki zaradi bolezni ni mogla priti na podelitev.
3. februar 2012 - Rezultati razpisa Mladike - Rezultati lanskoletnega razpisa revije Mladika so naslednji:
Proza:
Prvo nagrado prejme novela Poskusi vnovič in zopet in znova - Oneya B. Rajšel iz Kopra
Drugo nagrado prejme Sonja Bezjak iz Ljubljane za novelo Pradeda Josipa Sanje Tretjo nagrado prejme Tanja Vamberger iz Domžal za novelo Obtožnica za Karolino Trampuš
Priporočeno za objavo: Nad getom še zvezde ne svetijo, ki jo je napisala Teja Močnik, HalavaDarice Majer Leban, V vrtincuOlge Paušič, Ledeno srceAne-Marije Pušnik in SpenjačManke Kremenšek Križman.
Poezija
Prvo nagrado prejme Irena Husu iz Tomaja za cikel pesmi Nedotakljiva Drugo nagradoDominique Reščič iz Gornje Radgone za izbor pesmi iz cikla Mama Tretjo nagradoMarija Šedivy iz Gornje Radgone za ciklus pesmi Luna v razmajanem stolu
Podelitev nagrad bo v ponedeljek, 13. februarja, ob 20.00 na Prešernovi proslavi Slovenske prosvete in Društva slovenskih izobražencev v Peterlinovi dvorani, Donizettijeva ulica 3, Trst.
Nagrade za naši članici na 39. literarnem natečaju revije »Mladika« - Na 39. literarnem natečaju revije »Mladika« sta prejeli nagradi dve naši članici in sicer je prvo nagrado za kratko zgodbo Vse Vasilijeve zime prejela Mira Ribič Turičnik, drugo nagrado za ciklus pesmi Naši ljudje pa je prejela dr. Marija Švajncer.