Friedrich Moser: Permutacije. Galerija RRRudolf, od 13. maja do 2. junija 2015
Friedrich Moser, ki ga imam za kreativno-inovativni pra-kamen našega društva, posveča svojo današnjo razstavo »Permutacije« olj na platnu 150. obletnici obstoja Štajerskega društva umetnikov Werkbund tukaj v galeriji RRRudolf Literarne hiše Maribor.
Za osnovo teh 4-barvnih, v rdeči, modri, rumeni in črni barvi izdelanih trinajstih eksponatov umetniku služijo skice, ki so nastale pred mnogimi leti na različnih mestih doma in v tujini – na primer v Firencah, Jeruzalemu, Cordobi, Jaipuru, Karnaku in drugod. So tudi osnova spreminjanja grafičnih skic v štiribarvne slike. Z nanašanjem barv druge ob drugo izziva pri opazovalcu novo zaznavanje prostora.
Friedrich Moser obdeluje temeljne skice in tudi aktualno delo v olju s pomočjo računalniške tehnike, in njim sledijo permutacije. Iz tega je nastala trojica, ki izziva precejšnjo pozornost pri publiki. Prvi del, ki je razstavljen v galeriji RRRudolf, je prvič na ogled javnosti.Podoben projekt je predviden tudi v oktobru tega leta v graški galeriji Werkbund.
Današnja razstava se posebno odlikuje po dobro premišljeni redukciji tako barvnih, kakor tudi prostornih elementov. Tu ne dominirajo samo barvni akcenti na platnu temveč tudi arhitektura sorodnih elementov, ki se pojavljajo v ospredju in sicer – istočasno strogo in razigrano. Barvno kontuirane črte omejujejo in hkrati ustvarjajo iluzijo prostora, kakor ga zaznavajo naši možgani.
Osnovni motiv razmišljanja Friedricha Moserja je – prostor.
Dovolite mi, da citiram njegove besede: »Vse, kar se dogaja, zavzema prostor in se lahko zaznava kot pojav, figura ali struktura. Naravoznanstvena predstava o svetu se je spremenila in težišče prostornega zaznavanja se je usmerila na področja, ki za naše čutno spoznanje niso več dojemljiva. A vseeno se človek ne more odpovedati nazornosti.«
Današnja razstava njegovih najnovejših permutacij v nas zbuja željo, da spoznamo nove prostorske interpretacijske možnosti. Vabim vas k intenzivnemu opazovanju in zaznavanju.
Sedaj pa nekaj o osebnosti umetnika: Že kot 14-letnik je bil Friedrich Moser s čopičem in vodnimi barvami na poti. Kasneje si je svojo umetniško izobrazbo pridobil pri renomiranih profesorjih Adametzu, Weberu in Oberhuberju. V letih 1969 – 1972 je bil mestni planer v Gradcu, od 1973 do 1996 profesor na Tehniški univerzi Dunaj in od tega 1989 do 1993 tudi njen rektor. Poleg tega svoj glasbeni agens zadovoljuje z igranjem na violini – to je ena od njegovih nadaljnjih umetniških ambicij.
Friedrich Moser ima za sabo uspešno razstavno dejavnost v mednarodnem merilu. Današnja razstava Permutacije govori o obsežni in izredni umetniški pretenziji njegove proponentne kakor tudi prominentne osebnosti. Čestitam mu za odlično razstavo in mu želim veliko uspeha pri ustvarjanju vnaprej. Zahvaljujem se Marjanu Pungartniku, da je to razstavo omogočil, zahvaljujem pa se tudi predsednici društva Avstrijsko- slovensko prijateljstvo Gradec mag. Ivanki Gruber za dragoceno sodelovanje, za pomoč in podporo.
Hvala za pozornost, s tem pa tudi odpiram razstavo Friedricha Moserja »Permutacije« odprta.