Na koncu ostane vsak sam. Sam s svojo pesmijo. Čas tišine. Čas, ko so misli edino, kar ostane. Morda je to trenutek, ki smo ga ves čas čakali. Morda grožnja, ki smo se je ves čas bali. Olajšanje, ki postavi vse na svoje mesto, ali mora neprespanih noči? Občutek, da nismo več varni. Da smo nemočni. Grize dvom, vrednote trohnijo in hkrati se prebuja vera, kot nada pravičnosti.
Pogosto naletim na pesmi, ki se bralca želijo dotikati iz teh prostorov. Takšne pesmi pravzaprav niso namenjene bralcem. Te pesmi poskušajo zlepiti, kar je bilo strgano. Avtorji so ob njih predvsem presenečeni. Marsikomu je to nekaj novega, nekaj, na kar sami še nimajo odgovora. V valovih spopadov z najnovejšo svetovno nadlogo se pojavlja vse več ljudi, ki so občutili dimenzije skrajnosti. Njihove pesmi so slike teh skrajnosti.
Na nek način so avtorji, ki jih objavijo na portalu Pesem si, lahko srečni, saj tam ne obležijo zgolj pozabljene in neopažene. Uredniki portala jih pozorno prebirajo, imajo o njih mnenja, avtorjem ponujajo svoje predloge izboljšav, tudi pohvalijo. Tako pesmi ostajajo žive, o njih se lahko razvije spletni razgovor, lahko se odprejo nove teme.
O PORTALU PESEM SI
Portal Pesem si je uporabniško prijazno spletno okolje, ki avtorjem ponuja zelo dinamične aktivnosti, povezane s poezijo. Ne le objave svojih pesmi, člani spletne skupnosti Pesem si lahko objavljajo aktualne članke s področja jezika, literature in kulture, odzive na izide zbirk in drugega leposlovja, intervjuje z znanimi in manj znanimi literati. Lahko objavljajo vtise in poročila z literarnih prireditev, srečanj, simpozijev, ki jih organizirajo različni subjekti v Sloveniji in svetu.
Na portalu je oblikovan prostor za objavljanje razpisov, natečajev, obiskovalce čaka pregleden koledar literarnih dogodkov, kamor je seveda dogodke možno dodajati in objaviti.
Zanimivo poglavje na portalu so forumi, s posebnimi prostori za literarne delavnice, prevajalske izkušnje in debate o jeziku na splošno.
Svojevrstni so bili virtualni večeri, moderirani forumski pogovori v živo z izbranim avtorjem. Po poteku večera je nastal zapis, dostopen kot neke vrste intervju. Ta način komunikacije se je razvil v sedaj aktualne videovirtualne večere, ki so posneti v živo ali preko spletnih video aplikacij, seveda z gosti, ki so kakorkoli povezani s kulturo.
Predvsem v času koronakrize pa so zaživeli tako imenovani »Odprti zasloni«, kjer avtorji preko spletne video aplikacije v živo berejo svojo poezijo, pa tudi drugo, takšno, ki se jih je posebej dotaknila. Razvije se prisrčno vzdušje domačnosti, ki spominja na počutje ob rednih letnih srečanjih avtorjev v živo, na predstavitvi letnega zbornika Pesem si spomladi na Trubarjevi domačiji na Rašici, ali na »obveznem« pikniku v poznem poletju.
Ustanovitelja portala Pesem si, mag. Ana Porenta in Gregor Grešak obljubljata, da bodo spet tudi ti dogodki avtorjev v živo, kakor hitro bo to mogoče.
Koliko let že? Trinajst? Ne bi moglo tako dolgo trajati, če ne bi bilo dobro.