LITERARNI NATEČAJ ZA NAJBOLJŠO SODOBNO ČRTICO ALI ČRTICA ZA 3. TISOČLETJE
Kulturno-gledališko društvo Reciklaža vas vljudno vabi k pisanju črtice za 3. tisočletje. Črtica je kratka in zgoščena pripoved o nekem dogodku ali drobnem doživetju, s katero avtor prikazuje čustveno razpoloženje glavne osebe ali oriše bežen vtis. Ker v njej ne nastopa veliko oseb in nima nujno prave zgodbe, jo začrtajte, kakor vam narekuje notranji jaz.
Prvonagrajenec bo poleg glavne nagrade dobil še častni naziv literarni zavetnik/zavetnica.
Opomba pod črto
Pred pisanjem se ni treba posvetovati s Cankarjem, Vorancem, Kosmačem in drugimi mojstri – črtica za 3. tisočletje je lahko odslikava najrazličnejših občutij in vtisov v tukaj-zdajšnjem svetu, ki vznemirja, plaši, zabava, spravlja v obup, smeh in, upajmo, še vedno spodbuja k pisanju.
Navodila
Pošiljanje prispevkov
Vaše besedilo pošljite v štirih izvodih v A4-kuverti, v katero vstavite še manjšo zaprto kuverto z vašimi podatki: ime, priimek, starost, naslov, elektronska pošta in telefonska oz. mobilna številka. Če želite, da prispevek objavimo pod psevdonimom, ga dopišite k zgornjim podatkom. Vsak pisec lahko pošlje največ dve črtici, toda strokovna žirija bo za nagrado ali objavo predlagala samo eno.
Besedila pošljite najkasneje do vključno 26. junija 2018 in jih naslovite na
Kulturno-gledališko društvo Reciklaža,
Nad jezerom 3,
2235 Sveta Trojica,
s pripisom »Za literarni natečaj«.
Vsebinska navodila piscem
Naj bo sladica (ne večerja), minuta (ne ura), biser (ne ogrlica), predvsem pa naj bo sveža in čim bolj vaša!
Dolžina besedila
Črtica je lahko dolga največ 9.000 znakov s presledki oziroma približno 5 strani. Vsi prispevki naj bodo natipkani na računalnik in napisani s pisavo Times New Roman v velikosti 12.
Razglasitev rezultatov in celodnevno zaključno druženje Zlet literarnih zavetnikov
… bo potekalo v začetku septembra v Sveti Trojici v Slovenskih goricah. Poskrbeli bomo za oglede krajevnih oziroma okoliških zanimivosti, kosilo in prireditev, skratka: za celodnevni družabni in kulturni dogodek. Na koncu literarnega zavetnika/zavetnico ustoličimo še ob Knjižnem kamnu. Morda si naslednji/-a prav Ti …
Nagrade
1. nagrada za najboljši prispevek: prenosni računalnik v vrednosti 500 evrov, unikatni kristalni izdelek steklarskih mojstrov iz Steklarne Rogaška in častni naziv literarni zavetnik
2. nagrada za najboljši prispevek: vikend paket z zajtrkom
3. nagrada za najboljši prispevek: Slovenski lingvistični atlas 1 in 2
Dodatni nagradi:
bon za božični izlet v izbrano evropsko prestolnico za dve osebi
Slovenski pravopis
Knjižne nagrade: Deset do petnajst najboljših literarnih stvaritev po izboru strokovne žirije bomo objavili v knjižni obliki, ena črtica vsakega avtorja pa bo objavljena v elektronskem zborniku.
Žirija
Breda Smolnikar (1941) se je rodila v Hercegnovem v Boki Kotorski v Črni gori. Kot tekstilna tehničarka in inženirka je delala v tekstilni industriji, zdaj pa dela v domači čistilnici in pražarni kave v Dépali vasi. Prve tri knjige je objavila pri Mladinski knjigi, potem pa je nadaljevala s samozaložbo, kateri je razen nekaj knjig ostala zvesta do danes. Za svojo literaturo je bila tako nagrajevana kot tudi kaznovana. Aprila 2007 je bila na Ustavnem sodišču Republike Slovenije po osemletnem sodnem procesu, ki je bil zaprt za javnost, leta 2014 pa še od Evropskega sodišča za človekove pravice, osvobojena vsake krivde, ker je pisateljica.
Goran Gluvić (1957) je slovenski književnik (pesnik, pripovednik, dramatik, književni prevajalec, član DSP); je avtor preko 30 knjižno objavljenih leposlovnih del za odrasle in mladino ter preko 30 gledaliških in radijskih iger; več njegovih knjižnih del je tudi prevedenih. Živi v Grosupljem.
Jože Kos Sine (1959) je ime leposlovnega avtorja, ki se uradno imenuje Jožef Kos Grabar. Rodil se je v porodnišnici v Čakovcu, v otroštvu je s starši in sestro živel v Lendavi, Gornji Radgoni, Selnici ob Dravi in v Mariboru, kjer z družino živi še danes. V Ljubljani je zaključil študij geodezije (ter vzporedno obiskoval še pedagoško smer sociologije) in deluje kot geodet-prostorski načrtovalec. V začetku 90-ih let je bil glasbeni urednik na Mariborskem radiu Študent (MARŠ), predsednik Mladinskega kulturnega centra Maribor in nekajletni vodja njegove literarne sekcije MKC Črka. Je član številnih društev, med drugim opravlja funkcijo predsednika mariborskega združenja Ljubor. Objavil je dve knjigi kratkih zgodb, posamična leposlovna dela pa objavlja v različnih slovenskih časopisih in revijah, v manjši meri tudi na Hrvaškem ter v Bosni in Hercegovini.
Sodelavci
Idejni pobudnik in vodja Zleta je predsednica Kulturno-gledališkega društva Reciklaža Sara Špelec, univ. diplomirana rusistka in primerjalna slovanska jezikoslovka ter doktorica s področja humanističnih študij.
Soorganizator Zleta, grafični oblikovalec in oblikovalec spletne podobe je zastopnik društva Tine Dolžan, univ. diplomirani inženir in doktor elektrotehnike.
Sodelavci pri izvedbi letošnjega Zleta literarnih zavetnikov bodo turistični vodnik Jože Ploj, predsednik ZKD Slovenskih goric Drago Lipič, direktorica Knjižnice Lenart Marija Šauperl, vodja projekta Zgodbe o klopeh in ljudeh Liljana Jarh, arhitektka Maruša Zorec, književnik ter prevajalec Matej Krajnc in ljudski ustvarjalec Nani Poljanec.
Posebna zahvala za vsakoletno finančno podporo gre Občini Sveta Trojica v Slovenskih goricah in županu Darku Frasu.
Za pomoč pri izvedbi se zahvaljujemo Območni izpostavi JSKD Lenart in njeni vodji Bredi Slavinec.
Za strokovno plat natečaja bo poskrbela tričlanska žirija v sestavi Brede Smolnikar, Gorana Gluvića in Jožeta Kosa Sineta.
Izvedbo letošnjega Zleta so omogočili: Občina Sveta Trojica v Slovenskih goricah, Makro Team d.o.o, Steklarna Rogaška, Penzion Na razpotju, Inštitut za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU in Turistična agencija Lešnik & Zemljič.
Za dodatne knjižne nagrade se zahvaljujemo Inštitutu za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU, Založbi Mladinska knjiga, JSKD in Založbi Pivec.