Tokrat se je organizator odločil in povabil udeležence literarne šole v idilično vasico Pliskovica na Krasu. Kras ima svoje čare; ljudi, njihovo govorico, sramežljivo zorenje grozdja, slastne fige, jutranjo telovadbo na svežem zraku. Da o pršutu in teranu ne govorim. Preživeli smo pet zanimivih dni, nastanjeni v youth hostelu, kar je bilo tudi po svoje zanimivo.
Program predavanj in delavnic nas je zaposloval ves dan in še pozno v večere. Srečali smo se z zbirateljico ljudskih pravljic Jasno Majdo Peršolja, ki je tudi iz nas izvabila kakšen zapis na to temo. Nataša Švikart nam je predavala o literarnih tokovih in vplivih revialnega tiska na sodobno slovensko književnost. Dr. Milena Mileva Blažič na je seznanila z različnimi teoretičnimi pogledi na mladinsko književnost, Maja Razboršek pa je obdelala naša besedila, ki smo jih poslali za šolo. Branka Bezeljak Glazer je vodila mentorsko delavnico. S pisanjem knjižnih recenzij nas je seznanil dr. Andrej Blatnik, dr. Vida Medved Udovič pa s sodobnimi pristopi branja drame. Program smo zaključili z zanimivim razmišljanjem dr. Alojzije Zupan Sosič o spolni identiteti v sodobni slovenski prozi.
Seveda je treba omeniti tudi uspelo ekskurzijo po Krasu. Poleg Pliskovice smo videli Tomaj – Kosovelovo rojstno hišo, Kobdilj, Štanjel in Gorjansko. Predstavili so se nam tudi različni avtorji: Aleksander Peršolja, Aldo Žerjal, Kulturno društvo Zlati čoln ter Iztok Ilich, in nam s tem popestrili večere. Posebno doživetje je bil skupni literarni večer v vinski kleti pri Vrabčevih v Pliskovici ob teranu in pršutu. Nepozabno!
Moje mnenje je, da sta program in vsa organizacija odlično uspela. Za to bi se zahvalila Dragici Breskvar. Posebej sem navdušena zaradi druženja mlajše in starejše generacije, saj se ob podobnih druženjih tkejo prisrčna prijateljstva. Vsi si želimo še takih srečanj.
Kot članica Mariborske literarne družbe predlagam, da povabimo v Maribor na gostovanje člane Literarnega društva Zlati čoln in Sežane.