Študentsko kulturno umetniško društvo KUD Študent je bilo ustanovljeno 21. maja 1964 na pobudo Zveze študentov Jugoslavije MVZ Maribor in študentov, ki so čutili potrebo po lastnem kulturno umetniškem razvoju in drugačnem preživljanju svojega prostega časa. Ob sami ustanovitvi je imel KUD tri sekcije, in sicer: študentski oder, pevski zbor in folklorno skupino, pozneje so se jim priključile še številne druge.
Zaradi dvoletnega višješolskega študija so se kmalu pokazale težave s članstvom. Velik osip je imel za posledico razpad oz. preoblikovanje nekaterih sekcij, kljub temu pa življenje v KUD-u ni zamrlo, temveč se je še naprej razvijalo. Tako, kot se je v mestu razvijalo višje oz. visoko šolstvo, se dokončno preoblikovalo v Univerzo v Mariboru s štiriletnim in tudi podiplomskim študijem, tako se je razvijalo tudi kulturno umetniško življenje študentov v mestu.
Akademski pevski zbor Maribor 1964
Pevski zbor se je po letih preoblikovanja iz moškega v mešani zbor, ob pomoči Centra za glasbeno vzgojo, leta 1969 preoblikoval v komorni mešani pevski zbor nato pa se ob intenzivnejšem nagovarjanju študentov po sodelovanju že leta 1970 ponovno preoblikuje v študentski moški pevski zbor, ki pa je bil številčnejši in je kasneje dosegel zavidljivo kakovostno raven. Leta 1974 se s pridružitvijo ženskega pevskega zbora iz Centra za glasbeno vzgojo Maribor in pevkami iz študentskih vrst oblikuje Akademski pevski zbor KUD Študent in tako ponovno in dokončno postane mešani pevski zbor. Leta 1975 se na predlog Univerze preimenuje v Akademski pevski zbor Boris Kraigher, ime dobi po velikem zagovorniku ustanovitve Univerze v Mariboru. Študentsko zborovsko petje je vse od leta 1964 vodil mag. Stane Jurgec. Leta 1991 se zbor preimenuje v Akademski pevski zbor Maribor, ki pod tem imenom deluje še danes. Nekaj pomembnih dirigentov: Stane Jurgec (1964-1974, 1975-1991), Simon Robinson (1994-1999), Jože Fürst (1999-2002), Zsuzsa Budavari Novak (2002-2012). APZ Maribor spada med najvidnejše zbore pri nas in tudi v Evropi, od leta 2012 ga vodi priznana dirigentka in skladateljica Tadeja Vulc.
V pevski sekciji KUD-a Študent od leta 1980 deluje tudi vokalna skupina Urban, v kateri nastopajo bivši moški člani APZ Maribor. Od leta 2012 skupino vodi Bojan Gorič.
Akademska folklorna skupina Študent 1964Folklorna skupina je pričela z delom takoj po ustanovitvi KUD-a in bila med najbolj aktivnimi sekcijami v celotni zgodovini organizirane študentske kulture v Mariboru. Začetki so bili težavni, saj je bilo potrebno urediti prostor za vadbo, poiskati vaditelje, nabaviti noše in organizirati glasbeno spremljavo. Ob velikem angažiranju članstva in posameznih vodij je skupina nepretrgoma delovala in se kakovostno razvijala v eno najbolj prepoznavnih folklornih skupin v državi. Eden bolj prepoznavnih vaditeljev in korepetitorjev v začetkih delovanja skupine je bil Vili Vrhovnik, na pomoč pa je priskočil tudi priznani baletni koreograf Iko Otrin. Skupina je z veliko zagnanostjo, tako članstva, kot vodstva nenehno kakovostno rastla, uredila noše, prostore, lastno glasbeno spremljavo in kot taka postala zelo prepoznavna na celotnem območju tedanje države. FS je do osamosvojitve izvajala plese vseh jugoslovanskih pokrajin, kasneje pa je delo usmerila v proučevanje in postavljanje novih koreografij slovenskih pokrajin in se tudi preimenovala v Akademsko folklorno skupino Študent. V tem času so se izobrazili tudi lastni koreografi in korepetitorji, ki so uspešno nadaljevali delo svojih predhodnikov. Posebej moramo poudariti velik doprinos koreografa Vasje Samca, ki je zrasel iz KUD-ovih vrst, se intenzivno izobraževal ter pustil bogat pečat v skupini in folklorni umetnosti v državi. V vseh teh letih pa so svoje plesno znanje na članstvo uspešno prenašali še: Neva Kovačič, Saša Krajnc, Bogdan Lesjak, Rastko Samec idr. AFS Študent je zastopala naše mesto in državo po Evropi, Ameriki, Aziji in Avstraliji, bila pa je tudi pobudnik in soorganizator Mednarodnega folklornega festivala Folkart, ki poteka že od leta 1989 v Mariboru. Festival poteka pod okriljem CIOFF (Mednarodno združenje folklornih festivalov). AFS in strokovni sodelavci so prejemniki Številni domačih in mednarodnih priznanj (Zlata plaketa ZKO Maribor, Zlata Maroltova plaketa ipd.)
V okviru AFS Študent deluje več skupin in pa skupina veteranskih plesalcev Bela krizantema.
V letu 1968 se je ustanovila likovna sekcija, ki pa je kmalu poniknila.
Konec leta 1969 je bila ustanovljena še športno plesna sekcija, ki je dosegala zavidljive, tudi mednarodne uspehe. V samem evropskem in svetovnem vrhu sta bila Branka in Marjan Lorger, pozneje pa še Anja in Davor Bonačič . Delovala je vse do leta 1976, vodil jo je Franjo Kozar.
Marca 1973 se je pod okriljem KUD-a ustanovil Veliki plesni orkester, ki ga je vodil Werner Ussar, na žalost pa je kljub dokaj veliki popularnosti že po dveh letih prenehal delovati.
Literarno dramska sekcija v kateri je aktivno delal tudi kasnejši dramski igralec Miloš Battelino, je leta 1973 ponovno obudila svojo dejavnost. Ob pomoči režiserjev Volodje Peera in Voje Soldatovića je delovala do leta 1976, ko je nastal gledališki premor. Na pobudo Bojana Jablanovca in ob pomoči Bojana Emeršiča ter Daria Varge študentska gledališka dejavnost nadaljuje svoje delovanje. Študentski oder se nato 1986 preimenuje v Oder Labirint, slednjega pa je leta 1990 nadomestilo Mladinsko gledališče Rusli.
,
KUD je z vsemi svojimi sekcijami, ne glede na dolžino delovanja, dosegel izjemnem kakovosten razvoj študentskega kulturno umetniškega ustvarjanja, za kar je prejel številna domača ter mednarodna priznanja, hkrati dostojno predstavljal mesto, univerzo in državo na številnih uspešnih nastopih, srečanjih ter tekmovanjih doma in v tujini.
Skupaj z uspešnim lastnim razvojem posameznih sekcij pa se je v KUD Študent sooblikovala tudi vrsta mednarodno priznanih strokovnjakov na različnih področjih kulturnega udejstvovanja. Ob vseh uspehih ne moremo mimo velikih imen, posameznikov, ki so delovali na različnih področjih kulturnega ustvarjanja in sooblikovali študentsko kulturo v KUD Študent, kot je folklorni koreograf Vasja Samec, dirigenti mag. Stane Jurgec in Tadeja Vulc, igralec Bojan Emeršič, koreografinji sodobnega plesa Minka Veselič in Astrid Ussar in mnogi drugi.