Javni sklad Republike Slovenije
za kulturne dejavnosti (JSKD) in revija Mentor
z Območno izpostavo JSKD Celje
ter Osnovna šola Frana Roša Celje
razpisujejo literarni natečaj
Ljubljana-Celje, 2. december 2019
Štev.: 6115-20/2019/2
ROŠEVI DNEVI 2020
RAZPIS in SPLETNA PRIJAVA
Roševe dneve, literarno srečanje najboljših mladih ustvarjalcev, že triintridesetič prirejamo v spomin na znanega celjskega literarnega ustvarjalca Frana Roša. Srečanje je namenjeno vsem mladim ustvarjalcem, ki pišejo v slovenščini.
POGOJI ZA SODELOVANJE
Na natečaju lahko sodelujejo učenci 8. in 9. razredov osnovnih šol iz Slovenije in zamejstva.
Vsaka šola lahko sodeluje z enim ali dvema avtorjema. Prijavi ju njun mentor/ica oz. mentorja v eni prijavnici.
Tematiki sta dve:
a) prosta tematika
b) mladim ustvarjalcem je ponujen literarni izziv z naslovom VRNITEV V PRIHODNOST (v tišino, v temo, k vrednotam, k podobam, k angažiranosti in solidarnosti, k tehnološkim izboljšavam, v fantastiko, v znanost …; ali kot pravi Fran Roš v pesmi V molku: »Pri oknu v izbo jesen in mrak molčita./Zakrij si trudni obraz, ki po njem razlita/je plaha luč ugašajočega dneva./Že pozen je najin čas.«)
KOMISIJA
Člana strokovne komisije, ki bosta prebrala vsa prispela besedila in naredila izbor, sta pisateljica in scenaristka Janja Vidmar ter slikar, ilustrator in avtor nemih knjig (silent books) Damijan Stepančič.
JANJA VIDMAR je ena najvidnejših in najbolj priznanih ter nagrajevanih slovenskih mladinskih pisateljic. Rojena je bila leta 1962 na Ptuju, po gimnaziji je doštudirala slovenski jezik s književnostjo in pedagogiko. Po izobrazbi je profesorica slovenskega jezika in pedagogike. S pisateljevanjem je začela sredi devetdesetih. Je članica Društva slovenskih pisateljev, nekdanja članica upravnega odbora tega društva ter pobudnica nagrade desetnica (nagrado se podeljuje od leta 2004). Kot književnica in scenaristka piše poleg knjig za otroke in mladino tudi scenarije za otroške oddaje, mladinske serije in celovečerne filme. Po njenih knjigah in scenarijih sta bili posneti dve TV nadaljevanki, en TV film, dva celovečerna filma in dve EBU drami. Svoja dela objavlja tudi v revijah in časopisih kot podlistke. Prav tako je tudi urednica nekaterih strokovnih monografij, piše pa tudi za dramski oder in radijske igre. Napisala in objavila blizu 60 monografskih publikacij v slovenskem jeziku. Njena dela so prevedena tudi v hrvaški, srbski, italijanski, nemški in albanski jezik. Večinoma ustvarja družbenoangažirano literaturo in mladinske problemske romane, piše pa tudi za odrasle.
DAMIJAN STEPANČIČ (1969) je diplomiral na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani. Pri ilustraciji si prizadeva, da tako literarni kot tudi likovni del delujeta homogeno in kvalitetno ter tvorita celoto in s tem zadovoljita vse bolj zahtevne mlade bralce. Leta 2006 je sodeloval na Hrvaškem bienalu ilustracije v Zagrebu, prav tako pa je bil vsakokrat izbran tudi na Slovenski bienale v Ljubljani. Čeprav mlad, je za svoja dela prejel pomembne nagrade: 1999 nagrado za izvirne zamisli na Bienalu ilustracije v Ljubljani, 2000 in 2002 Smrekarjevo plaketo na Bienalu ilustracije v Ljubljani, 2003 in 2011 Levstikovo nagrado, 2010 uvrstitev na častno listo IBBY, 2010 Priznanje Hinka Smrekarja, 2011 priznanje zlata hruška kar za dve knjigi (za izvirno literarno in za poučno delo), 2012 nagrada Kristine Brenkove za izvirno slovensko slikanico. Ilustrator Damijan Stepančič je sooblikoval zasnovo projekta in ustvaril znak za zlato hruško, znak kakovosti otroških in mladinskih knjig, zbranih v Priročniku za branje kakovostnih mladinskih knjig, ki ga izdaja Pionirska knjižnica – center za mladinsko književnost in knjižničarstvo in je del Mestne knjižnice Ljubljana
Komisija bo izmed vseh poslanih prispevkov izbrala dvajset najboljših. .
ZAKLJUČNA PRIREDITEV
Izbrani mladi avtorji bodo sodelovali na enodnevni literarni delavnici, ki jo bomo pripravili v sredo, 18. marca 2020 v Celju, vodil pa jo bo Damijan Stepančič. Na delavnico bomo povabili prvih dvajset izbranih mladih avtorjev. Če se delavnice ne bodo mogli udeležiti zaradi drugih šolskih obveznosti, bomo povabili po vrstnem redu izbora tiste prijavljene, ki jim bodo sledili, da zapolnimo manjkajoča mesta. Na srečanje bomo povabili tudi mentorje izbranih avtorjev in zanje v istem času pripravili posebno izobraževalno delavnico pogovor, ki jo bo vodila Janja Vidmar. Vse stroške s prehrano in strokovnim delom za izbrane avtorje in njihove mentorje plačajo organizatorji. Mentorske delavnice se lahko udeležijo tudi drugi mentorji literarnih krožkov in skupin, vendar jim organizator ne krije stroškov prehrane. Izbrane prispevke bomo objavili v posebnem literarnem zborniku, ki bo izšel ob srečanju.
PRIJAVE IN POŠILJANJE PRISPEVKA
Literarni prispevek naj bo še neobjavljen. Lektorirano literarno besedilo pod šifro (brez imena avtorja) je potrebno poslati v priponki (Šifra_RD_2020) na e-naslov: mailto:mentor@jskd.si, zadeva: Roševi dnevi 2020 in naziv šole (npr. RD 2019 – OŠ Frana Roša Celje). Zadnji rok za oddajo besedil in spletno prijavo je petek, 17. januarja 2020.
Dolžina prispevka je omejena:
- proza in dramatika do največ tri tipkane strani (do 5400 znakov s presledki), - poezija do največ dve pesmi.
Vsak prispevek mora biti v slovenskem jeziku, lektoriran in označen s šifro; podatke o avtorju, mentorju in šoli pa je treba vpisati v spletno prijavnico, ki je dodana razpisu. Prispevek naj bo zapisan v wordu, klasična pisava, velikost 12, enojen razmik, brez posebnih grafičnih in drugih oblikovanj, dodatkov in fotografij.