V avli Univerzitetne knjižnice Maribor predstavlja severnonemški grafik in slikar Hans-Joachim Uthke iz mesta Hilden (med Kölnom in Düsseldorfom) svoje najnovejše aforizme v sliki in besedi.
Umetnik ustvarja predvsem v tehnikah olja in akrila na platnu, akvarela in akvarelne krede na papirju, hkrati pa se posveča tudi risbi in grafiki. V vseh tehnikah ohranja prepoznavno stiliziran, praviloma karikaturen likovni izraz z izrazito risarskimi sredstvi in grafičnim učinkovanjem likovne celote, neredko v kombinaciji s kolažem. Umetnikova najljubša tematika so sodobni ekološki in tehnološki problemi, zdravje, minevanje časa, memento mori, vanitas ter medčloveški odnosi, ki jih interpretira na nadrealističen način, saj so vsi likovni objekti povzdignjeni na simbolični nivo. Umetnikove intimne likovne izpovedi in razmišljanja o času, človeški neumnosti in neustavljivem propadanju odlikuje ostrina misli in prefinjeno ironičen humor.
Ustvarjalni navdih pogosto črpa iz literarnih predlog, predvsem v smislu aforizmov, kot so na primer dela Shakespearja, Kierkegaarda, Saint-Exuperya, Svetega pisma, Lichtenberga, Leca, celo Žarka Petana, pri čemer piše tudi lastne aforizme, ali pa najde tematiko v dogodkih iz dnevnega časopisja. Rad se hkrati posveča glasbenim motivom, kot je ciklus Jazz ali notni zapisi na listih z Braillovo pisavo, nedavno pa je ustvaril likovni ciklus v spomin na Edith Stein in satirični ciklus posvečen medicini.
Lanski ciklus na temo aforizmov Žarka Petana je ustvaril prvenstveno za predstavitve v knjižnicah po Sloveniji, kot poklon priznanemu slovenskemu književniku, na Slovenijo pa ga ne nazadnje veže dolgoletno sodelovanje na likovnih kolonijah ter številnih samostojnih in kolektivnih razstavah, navezujoč na izvrstno sodelovanje Društva likovnih umetnikov Maribor z Oddelkom za kulturo MO Hilden. Tipičen Uthkejev aforizem se glasi: Odpravnina je sodobni nagobčnik za nezaželjene sodelavce