NEKOČ V REVOLUCIJI Razgovor z jemensko pesnico Raghdo Gamal
Na našem potovanju na Trgu sprememb smo se naučili, kako zavzeti stališča in po vsakem padcu smo postali močnejši.
Jemenska zgodovina sega na sam začetek civilizacije. Toda Jemen, država na jugozahodnem delu Arabskega polotoka, se je politično združil šele v letu 1990 v Republiko Jemen. Leto 1990 je bilo leto pomembnih mednarodnih in regionalih sprememb. Jemenci so to možnost izkoristili in so se 22. maja 1990 združili v eno državo. Združitev je pomenila uresnićitev njihovih dolgoletnih sanj.
Od takrat naprej Republika Jemen odrašča v novo obliko. Ta nova oblika je njegova vloga v jemenskem, v širšem arabskem, evro-azijskem in v globalnem geopolitičnem prostoru. Pomembni elementi se šele oblikujejo, da bo Jemen lahko odigral to svojo novo vlogo.
Mlada generacija ima veliko skupnega z mladimi po svetu. Ta »nova« generacija odrašča ob internetu, z dostopom do tehnologije, ob poznavanju demokratičnih principov, tržnem gospodarstvu in večjih izobraževalnih možnostih.
Ta mlada generacija – če bo šlo vse po zastavljeni poti – je bodočnost Jemna. Je v procesu, ko mora narediti naslednji korak in postala bo mogočen glas v njegovem gospodarskem, političnem in družbenem življenju.
Pesniška zbirka »Nekoč v revoluciji« jemenske pesnice Raghde Gamal vsebuje različne glasove iz dogodkov mirne jemenske revolucije leta 2011. Pričujoče slike so hkrati vpogled v malo poznano jemensko kulturo odpora.
Poezija ostala pomembni del kulturne dediščine mlade generacije, nekaj, kar se ne da uničiti, spregledati. Je pomemben literani pojav označen z idealizmom in močnim prepričanjem. V tej zbirki najdemo ljubezen, verske verze in trenutke intenzivne liričnosti, bolečino in izgubo ali ljubezen ki ostala ob bolečini izgube.
Povsem nenavadno je predstaviti to zbirko kot – odkrtje. Drugačna je, ne nazadnje zato, ker prihaja od mladih. V njej je dosti samozavesti. Vredno si je vzeti trenutek in jo pohvaliti. .
Raghda Gamal, dobrodošla k razgovoru. Kako želiš biti predstavljena, ali drugače, kaj zeliš, da svet izve o tebi?
Raghda: Želim se predstaviti kot jemenska aktivistka, ki je sodelovala v 2011 mirni revoluciji. Tudi kot jemenska ženska, ki sem sodelovala pri demonstracijah proti dolgoletni družbeni, politični in intelektualni izolaciji. In kot državljanka Jemena, ki verjame v svobodo, pravičnost in mir.
Zbirka »Nekoč v revoluciji« je tvoja druga zbirka. Zakaj tak naslov?
Raghda: Domišljala sem si, da bom svojim otrokom pripovedovala zgodbo, kako so njihovi starši sodelovali leta 2011 v mirni revoluciji. Mislila sem, s kakšnim zanimanjem bodo poslušali o teh dogodkih, ki pomeniji pomembno prelomnico za prihodnje generacije. Zamišljala sem si, da jih bom pripovedovala zgodbe za lahko noč in dejala:
»Nekoč, v času slave, v času ljubezni, v času prijateljstva, je bilo dekle, ki je sanjalo o boljši prihodnosti za svojo deželo.«
Lahko predstaviš svojo zbirko?
Raghda: Zbirka »Nekoč v revoluciji« vsebuje trinajst pesmi in trinajst fotografij, ki ponazarjajo moje občutke do različnih dogodkov v mirni jemenski revoluciji leta 2011.
Zbirka je posvečena jemenskim herojem. Lahko to razložiš?
Raghda: To je najmanj, kar sem lahko storila za te čudovite ljudi, ki so žrtvovali svoja življenja za deželo in ljudi. To je najmanj, kar sem lahko povrnila njihovim družinam.
Revolucija je o spremembi. Praviš, da ste »zaprli vrata«, a da to še ni konec, kako naprej?
Raghda: Mogoče smo zaprli vrata za sedaj. Toda gledamo in opazujemo vsako napako, vsak spodrsljaj. Zavedamo se svojih pravic in dejstva, da se je obdobje tisane v naši zgodovine končalo.
Neumnost lahko zmaga na trenutek, toda ne more nikoli prav zmagati, ker je v človekovi naravi, da išče svobodo. Besede, ki prihajajo na misel in ki so pogosto omenjene v tvojih pesmih so »novi Jemen« in »boljše možnosti«. Lahko pojasniš, kaj imaš v mislih?
Raghda: Nekateri so za »varnost« pred »svobodo«, to opisujem kot tisto norost. Toda moj glas bo šel samo za boljši, pravični in sodobni Jemen.
Kakšno naj bi bilo tisto »novo« in kako bi se manifestiralo?
Raghda: Leto 2011 je bilo zame samo NOVO. Svež zrak, ki smo dihali na Trgu sprememb. Našli smo – končno – pogum, da smo na ves glas povedati o vseh nepravičnostih. Srečevali smo prave heroje, ki jih bom večno spoštovala. Živeti na Trgu sprememb pred univerzo v Sani ni bilo nič drugega kot živeti v novem svetu.
Notranja moč, ki prihaja od izgube se lahko spremeni v povečano notranjo moč in boljšim vpogledom. Je to skrito sporočilo tvoje pesniške zbirke?
Raghda: Na naši poti na »Trgu sprememb« smo se naučili, kar nas povzdiguje in motivira naša življenja. Naucili smo se zavzeti stališča in po vsakem padcu smo postali močnejši.
Raghda Gamal hvala za ta razgovor.
Sana`a, Jemen julija 2014
Raghda Gamal je jemenska pesnica in novinarska. Rodila se je 31. novembra 1985 v Sani, ima magisterij iz novinarstva (2100) in angleškega jezika. Od leta 2008 piše za razne jemenske časopise tako v arabskem kot angleškem jeziku. Za svoje pisanje je prejela vrsto priznanj in nagrad.
»Nekoč v revoluciji« je njena druga pesniška zbirka.