Rogaška Slatina (Dijaški dom), 22.–26. avgust 2007
Poletna literarna šola Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti ima za seboj že skoraj tri desetletja uspešnega dela. Gre za seminar in delavnico hkrati, ki predstavlja nove literarne poti v slovenski literaturi, se ukvarja z vprašanji literarne in bibliotekarske vede pa tudi z veščinami pisanja, interpretacije umetnostnih besedil in nastopanja. Namenjena je širokemu krogu ljubiteljev literature – tistim, ki se z njo ukvarjajo poklicno (učitelji – mentorji šolskih glasil, literarnih krožkov, bralnih značk; šolski in splošni knjižničarji itn.), pa tudi ustvarjalcem vseh generacij.
TEME
Peter Kuhar: Pokrajine s senco Najnovejša slovenska poezija v zbirkah, izdanih v obdobju 2006–2007. Analitičen pregled produkcije na temelju približno 80 del. Skupne značilnosti in posebnosti poetik posameznih avtorjev ter izpostavitev najbolj tipičnih primerov. Predavanje in pogovor, izhodišče zbirka Marjana Strojana Pokrajine s senco.
Peter Kuhar, slavist, novinar, prevajalec
Andrej Makuc: Esej kot temeljitejši razmislek (tudi) o literaturi Esej kot posebna literarna zvrst od svojih začetkov do današnjega časa s poudarkom na delih znamenitega pisca Michela de Montaigna. Seminarski del: pisanje esejističnih prispevkov o slovenski literarni noviteti (skupinsko in individualno).
Andrej Makuc, profesor, pisatelj, esejist, režiser
Liljana Klemenčič: Knjige berejo, mar ne?! (Bibliotrčna drža med invazijo rumenih komunikacij)
Kako biti bralec v času nebranja, kako preseči funkcionalno slabopismenost in bralni populizem ter »tržiti« zahtevno branje? Katere so novosti v javnem bralnem interesu in katere literarne poslastice si lahko privoščimo?
Liljana Klemenčič, v. knjižnična referentka, vodja mladinskega oddelka Knjižnice Ivana Potrča Ptuj, avtorica bralne značke za odrasle, poletnih bralnih teras, pravljic z jogo ...
David Bedrač: Se da pisanja literature naučiti? Literatura in ustvarjanje le-te buri duhove skozi vso človeško zgodovino. Ali je literatura res zaprt, znanstveno dorečen sistem, ali pa je to izražanje svobode v najširšem pomenu besede? Se da pisanja literature naučiti? S čim in kako najti pravo ustvarjalno pot? In kako k resnim, dolgočasnim literarnim pojmom pristopiti na drugačen, bolj zabaven način?
David Bedrač, profesor, pesnik, mentor literarnih skupin, avtor novega priročnika o pisanju Brez uteži
Branka Bezeljak Glazer: »Prevajanje« dramskega besedila v gledališki jezik ali od besede do situacije v odrskem prostoru in času O strukturi, situaciji, prostoru in času ter ekonomičnosti besed in dialoga pri pisanju dram. Osnova za delavnico bodo besedila Drage Potočnjak (Za naše mlade dame; Hrup, ki ga povzročajo živali, je neznosen) in Emila Filipčiča (Psiha).
Branka Bezeljak Glazer, profesorica, režiserka in gledališka pedagoginja
Robert Titan Felix: Literarna delavnica Raziskovali bomo konflikt in »komunikacijo« med formalnimi zakonitostmi, ki jim literarno besedilo mora zadostiti, in lastnim glasom (lastno izkušnjo). Literatura namreč pretežno črpa iz osebne izkušnje, ki pa je lahko tudi past, v katero se nemalokrat ujamejo pisci.
Zapis je vedno potujitev izkušnje, vendar pa ta potujitev ni nujno odklon, ampak so formalne določitve besedila samo način komunikacije z drugim, z bralcem. Literarna predelava izkušnje je vedno postavitev izkušnje za drugega. Kaj upoštevati, da s preveč sebe v besedilu ne izgubimo bralca, in da s preveč bralca ne izgubimo sebe. Formalna urejenost ni kletka in lastni glas ni ptič, v njej ujet.
Robert Titan Felix, pesnik, pisatelj, esejist, urednik
VEČERNI GOSTI
Marjan Strojan, pesnik, prevajalec in urednik literarne redakcije Radia Slovenije, dvakratni Sovretov nagrajenec za prevode (Beowulf, 1993, Miltonov Izgubljeni raj, 2004), dobitnik Veronikine nagrade za poezijo (zbirka Parniki v dežju, 2000).
Andrej Makuc, pisatelj, urednik, esejist, avtor več proznih knjig: Oči (finalist za nagrado večernica), Spominjam se --- a že, Norci …
David Bedrač, pesnik, esejist, avtor treh pesniških zbirk: Neskončnost, Poezija pomolov, Pesmi v šipi.
Draga Potočnjak, gledališka in filmska igralka, pisateljica (predvsem) dramskih besedil (deset je bilo že uprizorjenih), mentorica dramske igre. Večkrat nagrajena za igro in svoje drame. Med drugim Grumova nagrajenka 2007 za dramo Za naše mlade dame.
Robert Titan Felix, pesnik, pisatelj, esejist, avtor petih pesniških zbirk in štirih romanov. Dvakrat nominiran za nagrado kresnik za najboljši roman v preteklem letu (Sekstet – soavtor, 2003, Sanja in samostan, 2006).
STROŠKI
Šolnina za vse dni seminarja znaša 60 evrov, za posamezen dan pa 25 evrov. Udeleženci, ki se bodo prijavili do 20. julija 2007, bodo imeli 10-odstotni popust pri šolnini.
Sklad bo po prejemu prijavnice poslal udeležencem predračun s položnico. Šolnino je treba poravnati pred začetkom seminarja. Prijavnica je nepreklicna, šolnino povrnemo le na podlagi zdravniškega spričevala.
PODATKI O PRENOČIŠČIH
Prenočišča in prehrano smo rezervirali v Dijaškem domu Rogaška Slatina na Steklarski ulici 1 (tel. 03 818 20 29). Cena polnega penziona znaša ca. 21 evrov (če bo udeležencev več kot 15, pa še nekaj centov manj) na dan. Storitve plačate na recepciji Doma z gotovino ali naročilnico.
PRIJAVE
Prijavnice sprejemamo do 16. avgusta 2007 na naslov Javni sklad RS za kulturne dejavnosti (JSKD), Štefanova 5, 1000 Ljubljana (za poletno literarno šolo) ali po e-pošti: dragica.breskvar@jskd.si.
Sreda, 22. avgust 11.00
Uvodni pogovori
11.30 – 13.00
Liljana Klemenčič: Knjige berejo, mar ne?!
16.00 – 18.30
Peter Kuhar: Pokrajine s senco: najnovejše slovenske pesniške zbirke
20.30
AVTOR NA OBISKU: Marjan Strojan, pesnik in prevajalec
Četrtek, 23. avgust 9.30–13.00
Andrej Makuc: Esej kot temeljitejši razmislek o literaturi
16.30–18.30
Andrej Makuc: Esejistična delavnica
20.30
AVTOR NA OBISKU: Andrej Makuc, pisatelj, esejist
Petek, 24. avgust 9.30–13.00
Branka Bezeljak Glazer: »Prevajanje« dramskega besedila v gledališki jezik
16.00–18.30
Delavnici
Robert Titan Felix (literati)
Branka Bezeljak Glazer (mentorji)
20.30
AVTORICA NA OBISKU: Draga Potočnjak, igralka in avtorica
Sobota, 25. avgust 9.30–13.00
David Bedrač: Brez uteži - O »poučevanju« pisanja literature oz. mentorstvu v literarnih skupinah
16.00–18.30
Delavnici
Robert Titan Felix (literati)
David Bedrač (mentorji)
20.30
AVTORJA NA OBISKU: David Bedrač, Robert Titan Felix
Nedelja, 26. avgust 9.30–12.00
Literarno dopoldne z avtorji PLŠ (literarna delavnica in branje)