FEBRUARJA 1973 SMO AKADEMSKA FOLKLORNA SKUPINA FRANCE MAROLT IN ŠTUDENTSKI PEVSKI ZBOR TONE TOMŠIČ ODPOTOVALI NA TURNEJO PO ZDA
lz Ljubljane smo potovali do Luksemburga, od tam pa z letalom do vmesne postaje na lslandijo. Že skozi okno letala smo lahko videli ,kako drugačna je pokrajina, pokrita s snegom, brez dreves brez zelenja, samo barvaste strehe his, so obarvale pokrajino. Pristanek na letališču Keflavik je bil zelo vznemirljiv. Zaradi močnega vetra smo se morali pri izstopu iz letala držati vrvi do letališke stavbe, da nas ni »odpihnilo«, po zraku so leteli tudi čevlji nase kolegice.
Bivali smo v Reykjaviku v hotelu, kjer sta imeta leta 1972 šahovska velemojstra Boris:Spassky in Boby Fischer dvoboj za naslov svetovnega prvaka. V Reykjaviku smo imeli nastop, katerega si je ogledal tudi takratni predsednik Islandije. V prostem času smo si ogledali zimsko pokrajino in gejzirje. Zanimiva je bila tudi hrana, ob pogledu nanjo je bila zelo vabljiva, vendar ko smo jo okusili, pa ni bila hrana kot smo jo bili mi navajeni. Na žalost je veliko hrane ostajalo na krožnikih.
Potovanje bi morali nadaljevati proti ZDA, vendar se je letalo s katerim bi odpotovali pokvarilo. Na letališču Keflavik smo pripravili nastop, da nam bi potniki letala, ki je naj bi kasneje letelo proti ZDA, odstopili mesta, da bi pravočasno prispeli na planiran nastop v Chicago. Končno smo se vsi lahko vkrcali na letalo in prispeli pravočasno. V Chicagu na letališču sta nas pričakala avtobusa, ki sta nas potem vozila po turneji po ZDA. Na kratko smo si tudi ogledali mesto. Arhitektonsko zanimiva je bila Marina city.
Po nastopu smo pot nadaljevali proti Limi, nato v univerziteten East Lansing. Naša naslednja postaja je bil Cleveland, kjer so si naše nastope ogledali tudi Slovenski izseljenci. Povabili so nas na ogled gala plesa, ko otroci dopolnijo 18Iet. Bilo je zelo svečano.
Pot smo nadaljevali mimo mesta De Kalb do St. Louisa. Nastanili so nas pri družinah v zaprtem predelu, kjer so živeli samo belci. Prosti večer smo izkoristili za obisk lokala z jazz muziko na ladji na reki Misisipi. Bilo je nepozabno. Tmnopolti glasbeniki so nas navdušili, mi pa tudi njih, saj so bili navdušeni, da jih poslušajo mladi iz daljne Jugoslavije.
lz St. Louisa smo krenili v New Mexico v mesto Santa Fe. Zeto zanimivo mesto z zanimivo arhitekturo. Na poti proti zahodni obali smo se ustavili za nekaj dni v indijanskem rezervatu za srednješolce -sola in internat, kjer smo si lahko oprali in zlikali nase noše. Sob kjer naj bi bivali smo morali najprej dobro počistiti, saj mladi Indijanci niso poznali copat. Okna v sobah se niso odpirala , zato smo odmikali stropne plošče, da smo lahko zračili. V rezervatu smo imeli tudi nastop. Bilo je zelo smešno, pri Gorenjskem plesu, ko so naši plesalci zavriskali, so se oglasili mladi Indijanci z njihovim oglašanjem.
Nasa turneja se je nadaljevala, seveda z postanki, proti San Franciscu. Mesto z značilnim tramvajem je bilo zelo zanimivo. Preko mostu Golden Gate smo se peljali v študentsko mesto Berkeley, kjer smo nastopali. Organizator nam je omogočil obisk Disneylanda, to je bilo doživetje, in Holywooda. Hodili smo po ulici z zvezdami v tlaku in z imeni filmskih igralcev.
Polovica turneje je bila za nami. Vračali smo se nazaj na vzhodno obalo. Med potjo smo prespali v hotelu, od koder smo gledali prečudoviti Grand Canyon.
Na turneji je organizator kril bivanje in delno prehrano. Dobili smo tudi nekaj dnevnic, da kadar nismo imeli organizirane prehrane, smo si jo sami organizirali. Spoznali smo Kentucky Fried Chickens, ki je bil vsepovsod in takrat za nas neznan.
Ponoči po nastopih smo si privoščili hrano iz McDonald’s-Drive in ali iz samopostrežne trgovine, ki je bila odprta 24 ur. Organizator turneje po ZDA pa je želel zmanjšati dnevnice, zato smo protestirali in smo se ulegli na hodnik hotela in nismo želeli nadaljevati potovanja. Končno je organizator pristal na naše pogoje in smo nadaljevali turnejo.
Nas naslednji postanek je bil tudi v Indianapolisu, kjer smo obiskali zelo velik nakupovalni center s pokritimi parki, jezeri, mostički. To je bilo za nas nekaj neverjetnega. In koliko trgovin!
Na turnejo je vsak odpotoval z enim kovčkom, vračali pa smo se z novimi Samsonite kovčki. Dekleta pa smo nabavile kavbojke in lasulje, ki so bile takrat zelo moderne. Tako smo imele po nastopih vedno urejeno frizuro.
Odhajali smo Washington. Nastopali smo v Kennedy Arts Centru. V prostem času smo se sprehodili pred Belo hišo in Kapitolom. Obiskali smo tudi Lincolnov spomenik.
lz Washingtona smo se napotili proti Kanadi. Ustavili smo se v mestu Detroit. Prespali smo v hotelu, kjer smo bili edini gostje, saj je bil hotel predviden za rušitev. Potovanje smo nadaljevali do mesta Toronto. V Torontu, v cerkveni dvorani, kjer smo imeli predvideno kosilo, so bila stekla oken razbita. Zvedeli smo kasneje, da so jo pred našim prihodom uničili ustaši, zato smo imeli do dvorane kjer smo nastopali, spremstvo.
Na poti proti naši končni postaji smo si ogledali Niagarske slapove, nato pa pot nadaljevali v New York, kjer smo z nastopom zaključili našo turnejo po ZDA. Na kratko smo si ogledali New York - Empire State Building, za nas takrat najvišji objekt z lepim razgledom, in OZN center, pred centrom smo srečali tudi Slovence.
29. marca 1973 smo odleteli nazaj v Luksemburg in od tam nadaljevali pot proti Ljubljani. Tako se je končala naša turneja po ZDA.
Takoj po vrnitvi smo koncert dvakrat ponovili v polni Dvorani Tivoli.
Ta turneja je ostala zapisana v gensko strukturo AFS France Marolt, verjetno tudi APZ Tone Tomšič kot eden največjih, če ne največji kulturni dogodek, ki smo ga pripravili Slovenci v Ameriki.
Avtor fotografij je Milan Štrukelj:
Pevci in plesalci iz Ljubljane v Luksemburgu
Pevci in plesalci iz Ljubljane v Clevelandu
Akademska folklorna skupina France Marolt, Vlaški plesi
Akademska folklorna Skupina France Marolt, na poti v Family Farms
Akademska folklorna skupina France Marolt, Edwardsville, Illinois
Akademska folklorna skupina France Marolt v Washingtonu
Akademska folklorna Skupina France Marolt, Kennedy Art Center
Akademski pevski zbor Tone Tomšič, Kennedy Art Center