Preden se odločite, da pošljete svoj prispevek v objavo v reviji, svetujemo, da pazljivo preberete ta uredniška napotila in se s tem ognete kasnejšim nesporazumom. Za vsakogar, kdor objavlja v Locutio, domnevamo, da jih je prebral in da s tem tudi pristal na pogoje objave.
Objavljamo praviloma besedila v obsegu do 30.000 znakov (všteti so presledki), t.j. do 16 običajnih tipkanih strani (30 vrstic na stran). Pošljete jih lahko po polžji pošti (t.j. v pismu) čitljivo natisnjene (natipkane) na eni strani (ne obojestransko), v obliki računalniškega zapisa (na nosilcu - CD, ključek - v formatu MS Word, OpenOffice, txt), po elektronski pošti (e-mail) locutio@kud-mld.si. Poslana besedila grafično uredimo mi in se trudimo, da upoštevamo prvotno vizualno obliko. Odstopanja so mogoča.
Rokopis je dokument v elektronski ali tiskani obliki, nikakor to ne pomeni besedila, napisanega z roko.
Ne upoštevamo sredinske postavitve, razen če ne gre za vsebinski vidik.
Če želite potrdilo o tem, da smo vaše besedilo dobili in prebrali vaše sporočilo, to zahtevajte v svojem poštnem programu. O odločitvi urednika vas bomo obvestili takoj, ko je to mogoče, lahko pa odgovor pričakujete v mesecu dni. Če se zgodi, da ne dobite odgovora, nas lahko vprašate in opozorite. Velikokrat se zgodi, da zaradi velikega števila poštnih pošiljk vaše nismo opazili (a to je samo izjemoma, kadar smo odsotni). Vse prispele prispevke preberemo in če je potrebno, predlagamo tudi popravke ali dopolnila.
Pomembno: Rokopis naj bo v standardni pisavi (Times Roman,
Arial) in v velikosti 12 pik, na formatu A4 z marginami (2,50 cm), naj bo
paginiran.
Če so v besedilu vmesni naslovi, naj bodo ločeni za 2 vrstici
od zadnjega odstavka in eno vrstico od začetka besedila. Če uporabljate vmesne
naslove z hierarhijo, naj bo to razvidno.
Kadar pošiljate več besedil v eni zvrsti (kratke zgodbe, pesmi in podobno), jih spravite v en dokument.
Objava »razsutih« prispevkov traja dlje.
Rokopis mora biti opremljen z imenom avtorja ali avtorjev. Ne zadostuje, da je ime navedeno v spremnem elektronskem sporočilu ali dokumentu, ki ni del rokopisa. Najbolje je, da je avtorstvo označeno v glavi ali nogi rokopisa. Če se zgodi, da rokopisa ni mogoče identificirati po avtorju, ga urednik ne objavi.
S podpisom svojega rokopisa jamčite, da ste avtor vi.
Če avtor objavlja besedilo pod psevdonimom, ima urednik pravico vedeti pravo ime. Pravo ime ostaja v uredništvu in ga ne bomo posredovali nikomur. Za veljavnost avtorstva pod psevdonimom je odgovoren avtor.
Priporočamo, da svoje besedilo preverite s črkovalnikom, kajti samo avtor lahko ve, kaj je pravzaprav napisal.
Objavljamo besedila takšna, kot so poslana. Očitne pravopisne ali slovnične napake lahko odpravi urednik, vendar to ni njegova funkcija.
Če gre za prevode, je potrebno navesti tudi vir za izvirnik. Razume se, da so besedila prevedena s soglasjem imetnika avtorskih pravic.
Vsak avtor praviloma lahko objavi v eni zvrsti enkrat letno. Če pošlje več besedil iste zvrsti, lahko urednik dopolnjuje že obstoječo objavo.
Del objave so tudi podatki o avtorju. Avtor da dovoljenje, da se besedilo in svoje biografske podatke (s fotografijo) objavi v reviji trajno. Preden se odločite za objavo, premislite, če besedilo res želite objaviti. Premislite tudi, če bi si glede objave lahko kdaj premislili – potem raje ne pošiljajte v objavo. Avtor ima pravico, da iz objavljene biografije in bibliografije izbriše podatke, ki jih ne želi objavitil.
Prosimo vse avtorje, da sporočajo dopolnila za svojo biografijo/bibliografijo. Urednik si pridržuje pravico, da biografijo spravi v obliko, ki jo uporablja revija Locutio.
Nismo odgovorni za internetne zapise, ki izhajajo od iskalcev.
Avtor prevzema polno odgovornost za morebitno kršenje pravil glede plagiatorstva. Če uporabite besedilo iz drugega avtorskega besedila, to označite s pripombo ali navedkom.
Če je avtor besedilo najprej ponudil reviji Locutio, potem je korektno, da pri objavi v drugi publikaciji seznani bralce s tem. Če hoče kdo drug mimo odločitve avtorja objaviti besedila, ki so objavljena v reviji Locutio, naj za to pridobi naše dovoljenje. Če avtor ne nasprotuje, mu bomo z veseljem ustregli.
Popravki besedil so mogoči, vendar morate navesti ob tem številko revije, v kateri je bilo objavljeno, in poslati besedilo, ki ga želite spremeniti, označeno z rdečo barvo.
Urednik lahko po presoji objavi avtorja tudi večkrat na leto, vendar je to izključno njegova odločitev in se na takšne izjeme ne da zgovarjati.
Locutio ni ekskluzivna revija. Veseli smo prispevkov uveljavljenih avtorjev, prav tako pa tudi tistih manj uveljavljenih. Izbira prispevkov sloni na literarni presoji. Veseli smo tudi, če pošljete v objavo gradivo, ki ga niste ponudili drugi reviji.
Objavljamo tudi dele knjig, ki bodo izšle.
Začetniškim avtorjem objavimo prvič tisto, kar je najboljše v poslanem rokopisu, zato jih prosimo, da vedno pošljejo nekaj več besedil.
Objavljamo pretežno literarna besedila v slovenščini, a tudi v drugih jezikih s paralelnimi prevodi ali ne.
Prispevkov, ki ste jih poslali, v papirni ali elektronski obliki, v primeru, da jih ne objavimo, ne vračamo.
Prepričajte se, če ste poslani prispevek označili z imenom avtorja.
Navodilo za oblikovanje rokopisa pesmi:
Pesmi pošljite v enem dokumentu, iz katerega je razvidno tudi zaporedje. Urednik se lahko odloči za izbor, vendar bo upošteval vašo razporeditev. Dokument ostraničite. Lahko pesmi ločite po straneh.
Če želite nasloviti svoj izbor, ga naslovite, sicer bo to napravil urednik.
Pesmi naslovite, če pa se odločite, da naslova ni, označite pesem s tremi asteriskami (* * *) ali kakšnim drugim nedvoumnim znakom, ki nadomešča naslov.
Kadar pesmi dodelite epigraf, motto (citat iz drugega besedila na začetku pesmi), ali jo notirate (na začetku ali koncu pesmi), mora biti jasno razvidno, da je to ločena enota besedila. Priporočamo, da v epigrafu navedete ime avtorja in naslov besedila.
Pred vsakim naslovom naj bosta dva presledka, za naslovom en presledek, med kiticami (strofami) po en presledek.
Uporabljajte med vrsticami razmak v višini uporabljene pisave in ne povečan razmak.
Kadar želite kakšno posebno razvrstitev, na to opozorite urednika.
Če postavljate pesem sredinsko, vam jo bomo avtomatsko postavili levo poravnano, razen če gre za posebno oblikovanje, ki izhaja iz vsebine pesmi.
Uporabljajte presledke za odstavek (hard return - ¶) in ne za ročni prelom vrstice. Ne uporabljajte povečanih razmikov med vrsticami za odstavke (ali kitice).
Če pošiljate paralelna besedila (na primer prevode), jih ločite v stolpce in ne s presledki ali odmiki.
V primeru, da gornjih pravil niste razumeli (zaradi žargona ali ker se na to preprosto ne spoznate), vprašajte urednika.
Objavljamo eseje ali zapise, ki pojasnjujejo karkoli v zvezi z objavami v reviji. Ocene knjig so dobrodošle, prav tako ocene razstav ali poročila o pomembnejših literarnih dogodkih.
O sovražnem govoru
Ne objavljamo besedil, ki širijo rasno, versko, nazorsko, narodnostno nestrpnost in nestrpnost do manjšin, pri čemer velja literarna licenca. Presoja jo urednik. Prav tako ne objavljamo besedil z eksplicitno spolno vsebino, ki bi lahko bile ocenjene kot pornografske, ker je revija namenjena tudi mladoletnim osebam.
O plagiatu
Za plagiat velja pri neliterarnem besedilu tako, ki uporablja tujo idejo, podatke, stališča, nespremenjene dele besedila brez navajanja avtorstva ali z minimalnim navajanjem avtorstva. Vir je tisti, ki je o temi pisal najprej. Danes lahko preverjajo izvirnost besedila tudi strojno (računalniško). Ne zadostuje, da najdemo samo besedilo in ga uporabimo z navajanjem vira, potrebno je upoštevati tudi vire tega besedila. Vir navedemo tako, da ga je mogoče najti.
Za literarna besedila veljajo mehkejša pravila. Literatura je intertekstualna in omogoča tudi navajanje drugih besedil. Anotiranje je v zelo širokem pomenu to, da v paratekstu besedila (v naslovu, v posvetilih, epigrafih, opombah ali tudi v oklepajih v okviru pesmi) kakorkoli navedete izvir navedenega besedila ali namignete na to. Kot so veseli avtorji znanstvene proze, če jih kdo citira, bodo veseli tudi avtorji pesmi ali proze, če navedete njihovo ime. Če ugotovite, da je kakršno koli besedilo prepisano (hote ali nehote), nas o tem obvestite, urednik pa si pridržuje pravico, da oceni, ali gre za plagiat ali za avtorski postopek. Predvsem morate vedeti, da niste lastniki besed ali fraz, metafor. Navajanje, sklicevanje na druga besedila je lahko ustvarjalni postopek.
Vsakega sodelujočega avtorja vpišemo v rubriko Avtorji, zato vas prosimo, da nam pošljete tudi svoje osnovne podatke (datum in kraj rojstva, podatke o šolanju in poklicni karieri, podatke o literarni dejavnosti in knjižne objave), lahko pa priložite tudi osebno fotografijo. Fotografija je opcionalna, biografski podatki pa del objave. Curriculum vitae (CV) naj bo napisan kar se da faktično po obstoječih vzorih. Cvetlične CV bo urednik spravil na informativno mero.
Prosimo vas, da nas obveščate o spremembah v biografiji ali pri objavljenih publikacijah.
V indeks avtorjev vnašamo biografije in bibliografije vseh avtorjev, ki sodelujejo z nami, vnašamo pa tudi avtorje, ki so kakorkoli povezani z mariborsko literaturo, so zanimivi ali pozabljeni, razen tega pa še druge umetnike. Ni vedno nujno, da imajo ti avtorji objavljena besedila/grafične elemente. Gre skratka za leksikon, ki se neprestano dopolnjuje.
Biografije naj bodo stvarne in naj se nanašajo samo na vas. Napišite jo po naslednjem redu: rojstni podatki (če pristanete na objavo datuma), šolanje, poklicna kariera, družabna in družbena dejavnost, literarna kariera, kjer navedete ob nastopih (na kratko, izbor najpomembnejših), imena revij in medijev objave), na koncu naštejte nagrade (z letnicami). Sledijo naj podatki o objavljenih publikacijah po vzorcu:
NASLOV, zvrst, jezik (če je v drugem jeziku kot v slovenščini), ev. prevajalec, založnik, kraj založbe in letnica.
Objavljamo samo knjižne objave in objave v antologijah. Zborniki se upoštevajo kot revialna objava.
In za božjo voljo, prenehajte v biografijah uporabljati množico pasivov (objavljen, izbran ...).
Še nekaj:
Za vse objave v reviji Locutio velja avtorska zaščita. Avtorji razpolagajo s svojimi besedili prosto, razen če se z nami ne dogovorijo drugače.
Za zdaj prispevkov ne honoriramo. Prispevke objavljamo v Locutio z domnevo, da so avtorji s tem seznanjeni in za to ne zahtevamo eksplicitnega pristanka. Tiste, ki prispevke avtojev posredujejo (prevodi in podobno), prosimo, da pred tem pridobijo soglasje za objavo.
Pomembno:Nenaročenih
rokopisov ne vračamo. Prav tako ne odgovarjamo za omembe v spletnih iskalnikih.
Ob prvi objavi nam pošljite izpolnjen naslednji obrazec: